Tarih, kültür, flamenko, paella, boğa güreşi, tutku, işte Endülüs…..

Gitarın duyguları kıpırdatan ahenkli sesi, güneyin zarif, nazlı, esmer güzelinin kıvrak dansı flamenko’nun, taht kurup, özgünleştiği topraklar, bir zamanların kültür ve medeniyet zirvesi Endülüs’ ü keşfe çıkıyoruz.

8. yy’ da Emeviler tarafından kurulan, zenginliği, doğu ve batı İslam ülkelerindeki rakipsiz eğitimi ile tarihe geçmiş, Yahudi, çingene, Mağribi ve Hristiyan kültürlerinin doğu ile batının egzotik potasında buluştuğu benzersiz bir yer ve Picasso, Velasquez, Hemingway gibi büyük sanatçılara ilham kaynağı olan Al Andalus…

Endülüs bölgesinin 13. yy’ da idare merkezi olan Granada’da, şehrin Arap geçmişinden kalan duvarlarında ve damlarında kullanılan kırmızı renkten dolayı, kırmızı anlamına gelen ve 1001 gece masallarındaki rüya sarayların, gerçek alemdeki yansıması sayılan Alhamra Sarayı’ nda güzel avluları, ferahlatıcı yeşil alanları, fıskiyeli havuzları, bahçeleri görüyor, Alhamra’ dan kapalı bir yürüyüş yolu ile gidilen yazlık saray Generalife’ de gül bahçeleri ve sütunlarıyla eski Fas Bahçesini ziyaret ediyoruz.

Emevi hanedanlığı tarafından Guadalquivir nehri kıyısında kurulan Cordoba’ da batı islam sanatının en etkili yapılarından biri olan sütunları ile ünlü Mezquita…

Yeni Dünya’ya düzenlenen keşif gezilerinin başlangıç noktası, Flamenko ve boğa güreşinin merkezi ve Endülüs bölgesinin başkenti Sevilla’ da, 11. yy’da yaşamış Muvahhitler döneminden kalmış eski Ulu Cami’nin yerine 15. yy’ da yapılan Kathedral ve sarayların birarada bulunduğu Krallık malikanesi Alcazar’ ı görüyor, tarihi Roma İmparatorluğuna dayanan, İspanya’ nın en eski ve en tarihi kasabası Ronda’ da keyifli saatler geçiriyoruz.

İspanyol mezeleri Tapas, Paella, sıcak çikolataya batırılarak yenen kızarmış hamur churros, deniz ürünleri yemeyi, muhteşem İspanyol şaraplarının tadına bakmanın yanısıra, Granada’ da Zambra dans showu ile Sevilla’ da Flamenko Show izlemeyi ihmal etmiyoruz.

Tur Yetkilisi İletişim: 05379530536

Etkinlik Tarihi
-
Tur Programı:
Etkinlik Duyurusu