YÖNETİM

Çimen Filiz PaşaÇimen Filiz PAŞA

Marmara Üniversitesi Kitle İletişim Fakültesini bitirdikten sonra İngiltere’de İngilizce ve Uluslararası Politika, Amerika’da Gazetecilik ve Televizyon Gazeteciliği konularında eğitimleri aldı.

Devlet Protokolü ve VIP guruplara Turizm Rehberliği ve Tercümanlık hizmeti vererek başladığı turizm kariyerini, Türkiye’ye döndükten sonra Turizm ve Ticaret alanlarında faaliyet gösteren aile şirketinde ortak ve yönetim kurulu üyesi olarak görev alarak taçlandırdı.

Tarihe olan merak ve ilgisi, Çimen Filiz Paşa’yı özellikle Anadolu ve ilintili Dünya tarihi, Dinler tarihi, Türk El sanatları ve Güzel sanatlar konularında uzmanlaştırdı. Türkiye’nin köklü ve sınırsız zenginlikteki tarihini tanıtmak için yaptığı çalışmalar ruhunu dinlendiren, kendisini daha da iyi hissetmesini sağlayan hobileridir.

Turizm sektöründe hem yaratıcı, hem de uygulayıcı olmak Çimen Filiz Paşa’nın barışçı ve çözüm odaklı kişiliğini tamamladı. Kültürümüzü hak ettiği şekli ile bilinen hale getirmeyi hedef alan Çimen Filiz Paşa, 1993 yılından beri dünyanın dört bir yanına gerek iş, gerek eğlenme amaçlı yaptığı gezilerde, Turizm endüstrisinin Dünya barışına doğrudan katkısı olduğunu yaşayarak deneyimlemiştir

Bir Dil Bir insan ön kabulüne sahip olan Çimen Filiz Paşa, İngilizce ve Arapça dillerinin de yardımı ile Dünya Barışının korunmasına katkıda bulunmak için tüm birikim ve sınırsız enerjisini kullanmaktadır.

Dünyayı teröre bulayarak Barışı yok edip Savaştan beslenme planlarına karşı koymak için mücadeleye mesleğini en iyi şekilde sürdürerek devam etmektedir.

Çimen Filiz Paşa’nın ütopyası, “tüm insanları birbirlerini gerçekten tanıyacak şekilde bir araya getirip, insanlık tarihinden Savaş, Nefret, Kin, Korku sözcüklerini yok etmektir”

Ayşe Nur GüçlüAyşe Nur Güçlü

 İtalyan lisesini bitirdikten sonra İTÜ Kimya  mühendisliğine devam etti. 

Okul yıllarında amatör olarak tanıştığı turizmin, özgür ve sevgi dolu kişiliğine en uygun meslek olduğuna karar vermekte gecikmeyen Ayşe Nur Güçlü, 35 yıldır İtalyanca dilinde rehberlik yapmaktadır.

Bir erkek çocuk annesi olan Ayşe Nur Güçlü astrolojiyi bir bilim olarak görmekte ve bu konuda uzmanlaşma eğitimleri almaktadır.

 

Kaniye Lalehan KaradenizKaniye Lalehan KARADENİZ

12 Mart1958 tarihinde İstanbul'da doğan Lalehan Karadeniz, 1978 de Özel İtalyan Lisesinden mezun ardından 
Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 
1979 da TMGT den Amatör Rehber olan Karadeniz,1980 yılında Turizm ve Kültür Bakanlığının açmış olduğu, Ülkesel Rehberlik kurslarını bitirerek, İtalyanca, Ispanyolca ve Portekizce dillerinde Profesyonel Rehberlik hayatına başladı.

!980-1982 de TurPlan Seyahat Acentasında Operasyon Sorumlusu olarak çalışan Lalehan Karadeniz, 
1982-1985 de Turban İtalya firmasının temsilcisi olarak Turban da görev aldı.

1985-1990 da arkadaşları ile Turkimera Seyahat Acentası kurup, Sorumlu Müdür olarak tur operasyonlarını yönetirken eş zamanlı olarak 1987-89 de  Kapadokya  Kibele Restaurant ve Kibele Halı mağazasının  idareciliğini  de başarı ile üstlenmiştir. Tüm bu sorumlulukları ile birlikte 1980-1990 yılları arasında Rehberlik mesleğini hiç aksatmadan 
sürdürmüştür. 
1990 dan itibaren Fiorino Tour, Marvel Tour, Aldo Tour, Tura Turizm ve diğer acentalarla İncoming turları, Dilan Tur ile deAgrı,Travma,Uroloji ve Kalp Kongrelerinde  Tıp Kongre organizasyonlarında çalıştı. 
Hala  Lady travel ve diğer  acentalarla  Italya, Ispanya, Portekiz ve Brezilya turlarında tur liderliği yapmaktadır.  

Italya da Sicilya, Cinque Terra ,Puglia bölgeleri konusunda uzmanlaşmıştır.  
Turkiye de gitmediği gezmediği noktalar çok azdır. 2000 yılında 22  Jeep ile(40 kişi ile) 27 günlük  8860 km lik bir parkuru kimselerin geçmediği dağ orman yolları ve de,tarlaları geçerek gerçekleştiren Lalehan Karadeniz kurucusu olduğu TUREV'de genç rehberlerin daha iyi yetişmesi için bilgi ve zamanının karşılıksız kullanmaktan, yönetimdeki arkadaşları ile birlikte konferanslar ve eğitim gezileri düzenlemekten büyük mutluluk duymaktadır. 

En büyük hobisi gezmek resim yapmak ve paylaşmak olan Lalehan Karadeniz mesleğini çok sevmektedir.

Ali Turgay TunaAli Turgay TUNA

1951 Yılında Bakırköy’de doğdu. Galatasaray Lisesi yıllarından sonra Turizm Otelcilik Eğitimi gördü ve Hacettepe Üniversitesi Turizm bölümüne devam etti. 1970’li yıllardan bu yana profesyonel tercüman-rehberlik mesleğini sürdüren Turgay Tuna, aynı yıllarda profesyonel olarak yazmaya ve fotoğraf çekmeye başladı. Hayat Mecmuasından Cumhuriyet Gazetesi’ne, Arkeoloji ve Sanat Dergisi’nden Skylife’ a birçok dergi ve gazetede İstanbul’la ilgili dört yüze yakın makale yazdı, konferans ve dia sunumları yaptı, kitaplar yayımladı, TRT İstanbul Radyosu’nun değişik programlarında İstanbul üzerine sunumlar gerçekleştirdi. İstanbul Collection Club’ un kurucu üyelerinden olan Turgay Tuna, ayrıca İstanbul temalı sergilerde yer aldı, kişisel sergiler açtı; Bakırköy Belediyesi Kent Müzesi’nin küratörlüğünü yaptı. Halen, yeni kitaplarını yayıma hazırlamakta olan Turgay Tuna, yıllardan beri Fest Travel ile yaptığı “Kıyı Köşe İstanbul” turları rehberliğini devam ettirmekte, bunun yanı sıra çeşitli kurumlarda konferanslar ve İstanbul tarihi dersleri vermektedir.

Ali Turgay TUNA'nın Yayımlanmış Kitapları

 • Bir Zamanlar Bakırköy / İletişim Yayınları
 • Bergama Gezi Rehberi (dört ayrı dilde) / Revak Yayınları
 • 3000 Yıllık Gizem Tutankhamon / Güncel Yayıncılık
 • Hebdomon’dan Bakırköy’e / Bakırköy Belediyesi Kültür Yayınları
 • Türk Örf ve Adetleri (beş ayrı dilde) / Damla Yayıncılık
 • Bakırköy Rehberi / Pera Ajans Yayınları
 • Ahlan ve Sahlan Kahire / M.B. Yayınları
 • Posta Pullarında Atatürk / İstanbul Kültür A.Ş. Yayınları
 • Deniz Fenerinin Işığında Ayastefanos / Karakter Color
 • Bilinmeyen Kapadokya / Bağlam Yayıncılık
 • Minyatür ve Fotoğraflarla Makriköy’den Bakırköy’e-Ayastefanos’tan Yeşilköy’e (Minyatürist Sabriye Şeker ile birlikte) / Bakırköy Mimarlar Odası
 • Kapadokya Gezi Rehberi (Bülent Demirdurak ile birlikte) / Bilkent Yayıncılık
 • Mısır Gezi Rehberi (Flaman dilinde- Bülent Demirdurak ile birlikte) / Corendon - Hollanda
 • Kıyı Köşe İstanbul / e-Yayınları
 • Taksim’den Tünel’e Adım Adım Beyoğlu / e-Yayınları

Fatma Sema GökcanFatma Sema GÖKCAN

A.Ü. Siyasal Bilgiler ile DTCF İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümleri mezunu olan Sema Gökcan, Sanat Tarihi dalında Yüksek Lisansından sonra, Bizans Sanatı alanında Doktora yeterlik sınavını  2017 yılında tamamlamıştır.

1989 yılından beri İtalyanca dilinde turist rehberliği yapmakta olan Gökcan aynı zamanda Bizans İkonografisi eğitimi vermektedir.

 

Haydar ÜnalHaydar DUMAN

16 ağustos 1954 yılında, Askeri Hakim olarak meslek hayatına başlayan babasının ilk görev yeri olan İstanbul Yassiveran köyünde dünyaya gelen Haydar Duman, İlk okulu Ankara da bitirdikten sonra 1965 yılında Galatasaray Lisesine girmeye hak kazandı. Lise çağlarında Turizm ile tanışan Haydar Duman
Marmara üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten sonra Turizm endüstrisine rehber olarak geri döndü. 
Askerlik görevi için ara verdiği Rehberliğe askerlik dönüşü kaldığı yerden devam eden Duman Turizme Otelcilik, Acentecilik yaparak ta katkıda bulunmaya devam etti. 

Hayatının aşkı ile evlenip vatana hayırlı iki çocuk sahibi olan Haydar Duman,  gençlere yer açmak, sevgili ailesi ile  daha fazla zaman geçirmek arzusu ile emekli olarak nerede ise tüm turizmcilerin ütopyası olan Ege kıyılarına yerleşmek düşünü gerçekleştirdi. Haydar Duman Kurucusu olduğu TUREV sorumlulukları dışındaki tüm zamanını Ege sahilinde İzmir'e bağlı çok şirin bir kasaba olan Mordoğan'da geçirmektedir. 

Deniz CelepDeniz CELEP

Orta öğrenimini Galatasaray Lisesinde tamamladı.Siyasal Bilgiler okuduğu üniversite yıllarında Alliance française' den de diploma aldı. Amatör ve profesyonel rehberlik kurslarına devam etti .Ispanyolca, Italyanca,ingilizce kurslarına da...

Kızı ve oğlu doğduktan sonra da çok severek yaptığı tercüman rehberlik mesleğine devam etti. Boğaziçi Üniversitesinde japonca kursunu bitirip, Türkiye'de bu dildeki ilk rehberlerden  oldu. Acenta ortaklığı da yaptı.

Ikinci üniversite hakkından yararlanıp, AÖF "Kültürel miras ve Turizm"bölümünü bitirdi. Şimdi yine Aöf 'de "Tarih" lisans öğrencisi.

Fransızca ve Japonca dillerinde mesleğine devam etmektedir.

 

Taceddin KöseoğluTacettin KÖSEOĞLU

Galatasaray lisesinden sonra İktisat Fakültesini bitiren Taceddin Köseoğlu 1975 yılında Turizm hayatına atıldı. 1980 yılında Profesyonel Turist Rehberi oldu. Aynı yıl Turke Turi kurdu. Turizm şirketi yanında rehberlik hayatına devam etti. 1999 yılında İnşaat Şirketi kurduktan sonra bu şirketin içinde 2004 yılında yayım bölümünü oluşturdu. O zamandan beri GiTa Yayınları Müdürlüğünü yapmaktadır. Birçok kitabın editörlüğü yanında, Bogdanov Kardeşlerin "Le Visage De Dieu'' kitabını Aksel Köseoğlu ile birlikte Fransızcadan Türkçeye tercümesini yaptılar.

 

Ziya AkışZiya AKIŞ

1964 Konya doğumludur.

İlk orta öğretimini Konya'da tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesinden Harita ve Kadastro Yüksek Mühendisi olarak mezun olmuştur.

Üç yıl mühendislik deneyiminin arkasından İtalya'da İtalyanca dil eğitimi alıp Türkiye'de profesyonel turist rehberi olarak çalışmaya başlamıştır.Halen İtalyanca ve japonca dillerinden yurtiçi ve yurtdışı rehberlik hizmeti vermekte olup, 2003 yılından beri mobilyalı daire kiralaması yapan bir şirketin kurucusu ve yöneticisidir. Evli ve bir çocuk babasıdır.